Site Search
Computer Science

Photos

Xiaobu Yuan, Ph.D.Dr. Xiaobu Yuan
Dr. Xiaobu Yuan
Imran Ahmad, Ph.D.Dr. Imran Ahmad
Dr. Imran Ahmad
Jessica Chen, Ph.D.Dr. Jessica Chen
Dr. Jessica Chen
Dr. Ziad Kobti lecturingDr. Ziad Kobti
Dr. Ziad Kobti
Arunita Jaekel, Ph.D.Dr. Arunita Jaekel
Dr. Arunita Jaekel
Christie Ezeife, Ph.D.Dr. Christie Ezeife
Dr. Christie Ezeife
Robin Gras, Ph.D.Dr. Robin Gras
Dr. Robin Gras
Alioune Ngom, Ph.D.Dr. Alioune Ngom
Dr. Alioune Ngom
Dr. Scott GoodwinDr. Scott Goodwin
Dr. Scott Goodwin
Windsor WaterfrontWindsor Waterfront Park
Windsor Waterfront Park
Dr. Luis RuedaDr. Luis Rueda
Dr. Luis Rueda
Dr. Robert KentDr. Robert Kent
Dr. Robert Kent
Lambton TowerLambton Tower
Lambton Tower

Computer Science Students Walk the Stage

Published on: Thu, 05/31/2018
Last Modified: Thu, 05/31/2018 - 5:04pm


On Monday May 28 Computer Science students received degrees for their hard work and dedication.  We would like to congratulate all of your and wish you the best of luck in your new endeavours.  Remember...you never really stop learning.  

The following degrees were conferred:

Doctor of Philosophy 
Computer Science 
 
Saja Al Mamoori 
Resilient Resource Allocation Schemes in Optical Networks 
 
Master of Applied Computing
 
Quddus Oluwatosin Abdullah  Ziwei Liang Madhu Sudhan Reddy Sangam
Samuel Omose Academe Yilin Liao Vikneshwaran Seetharaman
Precious Orevaoghene Akporeha  Daojing Liu Charmi Manojkumar Shah
Smriti Bahl  Jiangye Liu Shaumic Shondipon
Yunpeng Bai  Lei Liu Anmol Singh
Harpreet Singh Bhullar Xiaoxuan Lyu Sandeep Singh
Mithelash Chandrasekaran  Chiyaun Ma Yadwinder Singh
Adarshdeep Singh Cheema  Clovis Machado Nogueira Neto Meghrajsinh Pradipsinh Solanki
Duo Cheng Unnitkumar Metaliya Venu Srinivasa Reddy
Simranjeet Singh Chhabra  Vinit Shaileshkumar Modi Yating Su
Pragyan Dash  Monika Monika Aditya Taneja
Xiaoliang Duan  Pavithra Murthy Yiting Tang
Grace Ebelechukwu Elike Uchenna Christian Nwachukwu Jyot Thakkar
Qihui Fan  Dikshat Palta Dhiraj Timalsina
Kiran Kumar Ganeshan  Zhicheng Pan Venkata Narasimha Bharadwaja Tirumalakandurif
Rahul Garg  Rakesh Chandra Pandaraboina Tengxiaoyao Tu
Min Guo Aditya Anil Pandit Vidya Sagar Veeramallu
Gaurav Gupta Fan Pang Shuxiao Wei
Ashok Sen Gurudayal Chirag Ramjibhai Patel Junwei Wu
Rumana Hakeen Dhwaniben Pareshkumar Patel MingXi Yang
Sai Kiran Jakka Disha Patel Yunqiao Yang
Vatsal Jani Hardik Kamleshbhai Patel Chao Zhang
Xuanti Jim Harsh Naresh Patel Juzhou Zhang
Mohammed Altamash Suleman Kalania Kishankumar Jayantibhai Patel Qiuxuan Zhang
Areeba Kamal Nidhi Nayankumar Patel Shengxi Zhang
Amandeep Kaur Rachana Kamleshbhai Patel Jiaqi Zhao
Dilraj Kaur Umang Jitendra Patel Hang Zhou
Ravneet Kaur Jimei Peng Xinyi Zhou
Ashwini Koteeswaran Priya Priya Jia Zhu
Jinghao Li Jiayan Qiu Yuze Zou
Pengfei Li Chonzom Tenzin Rapgay  
Master of Science 
Computer Science 
 
Oluwaseyi Morounfoluwa Akinlade Hao Lyu   Chenhan Wang  
Maan Anayee Joseph  Naveen Mangalakumar Halen Dennis Whiston
Anh Minh Le Nazmul Huq Sumon  Ying Xiao
  Songqiao Sun   
Master of Science 
Computer Science Co-operative Education 
Shalini Bhattacharjee Sowndarya Krishnamoorthy Umesh Shah
Ankita Biswas Udayamoorthy Navaneetha Krishnan Harjeet Singh
Kamaljeet Singh Gill Emamuzo Cletus Ogemuno  

Bachelor of Computer Science (Honours)
Honours Computer Science

Haris Ahmad Juraj Guba* Michael Necio
Sara Al-Hayale* Di Li** Li Sa
Adam Joseph Barron* Patrick James Malolepszy** Zouxu Zhang

Honours Computer Science Co-operative Education 

Matthew Cesar Torres Bento** Moad Eltabu* Jacob Klie McLean*
Tristan Jacob Dufault William Klassen*  

Honours Computer Science - Networks and Security Specialization 

Chun Li 

Honours Computer Science Applied Computing 

Kristopher Adams Mohd Tazim Ishraque Cameron Ray Stone
Lavanya Bandla Ryan Rheal Laureault* Jack Roland Vanier*
Sanchay Chawla Mathew David Cyriel Poelvoorde** Yan Zhang
  Anupam Sharma  

Honours Computer Science Applied Computing Co-operative Education 

Randy Daigle* Lucas Kaiser Brandon Charles Yetman
  Bryce Llewellyn St. Pierre*  

Bachelor of Science (Honours)

Honours Computer Information Systems Co-operative Education 

Manav Chugh

 

Honours Computer Science with Software Engineering Specialization

Cooper Jarrod Fecteau Shuo Huang Alexander Nicholas Simke
  Chidubem Anthony Okeke  

Honours Computer Science with Software Engineering Option Co-operative Education

Saurabh Joshi
Bradley Robert Poisson

 

Honours Physics and Computer Science

Joshua Anthony Baylis-Gillen

 

Honours Mathematics and Computer Science

Shaun Peter Ostoic **

Honours Business Administration and Computer Science 

Stephanie Clarke Tommaso Angelo Iacobelli** Erich Robert Ofner
Adam C. Hyslop Dalibor Loncarevic* Baron Conrad Kaine Sanmugam

Honours Business Administration and Computer Science Co-operative Education

Zyad Alyashae

Bachelor of Computer Science (Four Year Major)
Four Year Computer Science

Dyon Ng

Four Year Computer Science Applied Computing

Al-Amin Akanni Balogun
Colin James Louzon 

Bachelor of Computer Science (General)
General Computer Science 

Saif Abdallah Laresen Eric Friis Lukas Quint
Stephen Daniel Arsenault Manuel Alejandro Guzman Perdomo Joshua Reist*
Jagpreet Aujla* Ali Hasanaj Jose Fernando Simmon Gutierrez
Ali Ayoub* Quoc Ho Jitesh Vedhera
Jack Alexander Bews Drew Gerard Hoy** Bernard Chun-Yin Wu
Satya Rajya Lakshmi Bolisetti Tingjun Huang* Jingchao Wu
Daniel Anthony Cardol Abdulkarim Kawsara* Shihui Wu**
Anthony Chauvin Jonathan Krehling* Xiaomeng Xia
Ahmad Clayb Bradley Mark Wilbert Larocque Hassan Yahfoufi
Youssef Mohamed Clayb Marcus james Leung Azzyzzat Feyisetan Yussuf
Amy Dang* William Lord** Nikola Zagorac
Ardian Eljezi* Larissa Brianna Marchand Bahaa Zantout
Moaaz E. Elsayed* Rida Mehdi* Khalid Abdin Zeinelabdin
Michael Jeffrey Field James Norman Moore  
Alexandru Filip** Mukta Pawar*  

Certificate in Applied Information Technology

Farah Abu-Khatir
Jason Silva Antunes
Matthew Robert Davidson
Joelle Angele Marie Pecz
Alyssa Tieu 

*   Graduating With Distinction
** Graduating With Great Distinction