Site Search
Computer Science

Photos

Xiaobu Yuan, Ph.D.Dr. Xiaobu Yuan
Dr. Xiaobu Yuan
Jessica Chen, Ph.D.Dr. Jessica Chen
Dr. Jessica Chen
Imran Ahmad, Ph.D.Dr. Imran Ahmad
Dr. Imran Ahmad
Dr. Ziad Kobti lecturingDr. Ziad Kobti
Dr. Ziad Kobti
Subir Bandyopadhyay, Ph.D.Dr. Subir Bandyopadhyay
Dr. Subir Bandyopadhyay
Alioune Ngom, Ph.D.Dr. Alioune Ngom
Dr. Alioune Ngom
Joan Morrissey, Ph.D.Dr. Joan Morrissey
Dr. Joan Morrissey
Arunita Jaekel, Ph.D.Dr. Arunita Jaekel
Dr. Arunita Jaekel
Dr. Scott GoodwinDr. Scott Goodwin
Dr. Scott Goodwin
Dr. Robert KentDr. Robert Kent
Dr. Robert Kent
Christie Ezeife, Ph.D.Dr. Christie Ezeife
Dr. Christie Ezeife
Robin Gras, Ph.D.Dr. Robin Gras
Dr. Robin Gras
Dr. Luis RuedaDr. Luis Rueda
Dr. Luis Rueda
Richard A. Frost, Ph.D.Dr. Richard A. Frost
Dr. Richard A. Frost
Lambton TowerLambton Tower
Lambton Tower
Windsor WaterfrontWindsor Waterfront Park
Windsor Waterfront Park

Academic Achievements Honoured at Recent Event

Published on: Tue, 04/05/2016
Last Modified: Tue, 04/05/2016 - 10:37am


News Article Image

Top academic performers where honoured at the CS Awards 2016 event on Friday, April 1st.

The keynote address was presented by Lauren Olmstead from Leamington District Secondary School who delivered a motivational talk encouraging students to explore the relatively new discipline of computer science. She reminded students that unlike other branches of science whose roots date back thousands of years, current computer scientists are the pioneers, and there is much yet to be developed and discovered.

Students on the Director's Honours Roll maintain a cumulative average of 78% and an average in computer science courses of 80%.

Congratuations to all award recipients.  A complete list of students is below the slideshow.

 

 

Director's Honour Roll - Fourth Year
Caitlin Facchina Eric Matthews
Cole Gilbert Michael (Mike) Necio
Tyler Goetheyn Kevin Ng
Moh'd Hamtini Kanyiha Ngotho
Joshua Hompoth William Roeder
Maher Husein Aaron Sarson
Cory Jean Krista Spielman
Robert Johnston Michael Tran
Maan Joseph Amangeldy Turdaliev
Emil Kais Nathaniel Wang
Matthew Kelly Hao Ye
Wei (Jerry) Kong Christopher Zygowski
Director's Honour Roll - Third Year
Joshua Ames Shiqi Liu
Saman Arif Qinglan Lu
Matthew Bento Patrick Malolepszy
Jonathan (John) Binder Chandira Manoharan
Ryan Bluteau Matt McCarthy
Alaa Bondok Jacob Mclean
Steven Chau Mohammad Mehravari
Gabriel Ciavaglia David Mulatti
Frank Ciuca James Nguyen
Julia Cordeiro Ayodotun Ojo
Amy Dang Ryan Pearson
Machael El Lakkis Quinn Perfetto
Moad Eltabu Jai Priyadarshi
Safa Falaqi Angelico Salazar
Selina Gabriele Ali Salehi Moghaddam
Navneet Garg Bryce St Pierre
Jiayuan (Stacy) Huang Yahan Tang
Noha Hussan Ziyang Tian
Darren Hutton David Valleau
Tommaso Iacobelli Kun Wang
Aodan Jing Melissa Woghiren
William (Will) Klassen Xiaomeng Xia
Kevin Langlois Anoosha Zafar
John Lappalainen  
Director's Honour Roll - Second Year
Jose Alba Malek Maghnie
Sara Al-Hayale Robert Martin
Aaron An Candace Nast
Matin Avazpour Jonathan North
Adam Barron Erwin Santiago
Eric Bondy Kolby Sarson
William Briguglio Zachary (Zach) Shaver
Daniel Fontana Hailey Strik
Domenico D Garreffa Kyle Swiston
Jeremiah Gilbert Nicholas Sylvestre
Juraj (Jurko) Guba Tristan Szucs
Ahmad Husseini Jack Vanier
Di Li Jitesh Vedhera
Dalibor Loncarevic Timothy Woodrich
  Heng Yu
Director's Honour Roll - First Year
Gavin Autterson Colin Matthews
Nathaniel Blackton Kenneth (Ken) Mcghie
Kyle Cacilhas Michael Melanson
Robbie Chansavang James Moore
Alex Coutinho Matthew Morin
Joseph Dao Stephen O'Connor
Tajinder Dhillon Joshua (Josh) Presley
Brandon Ferrari Joel Rorseth
Daniel Fraser Michael Schiller
Bradley Gyemi Mingjia (Bruce) Shi
Adam Lang Joshua Sorenson
Christopher Lindsey Domenic Thachuk
James Lopez Xian Wang
NSERC Undergraduate Research Awards
Cole Gilbert Eric Matthews
Tommaso Iacobelli  
Co-Op Award for Outstanding Performance
Brandon Yetman  
Outstanding Scholars
Joseph Dao Cole Gilbert
Tommaso Iacobelli Caitlin Facchina
Christopher Zygowski William Roeder
Highest Grade Point Averages
Honours Program: Cole Gilbert
Honours Applied Computing: Kevin Ng
BCS General: Zachary Shaver
BCS for University Graduates: Joshua Ames
School Participation
Mohammed Abdulwahab Juraj (Jurko) Guba
Sara Al-Hayale Matthew Kelly
Darko Atanackovic Claudia Kretschmann
Omar Babgi Sharmila Krishnamohan
Angana Borikar Matt McCarthy
Caitlin Facchina Quinn Perfetto
Amine Gherib Jai Priyadarshi
  David  Valleau